Apostolat Maryjny

Czym zajmuje się Apostolat Maryjny

Między innymi rozpowszechnianiem cudownego medalika. Apostołujemy darem, który przekazała Niepokalana – Cudownym Medalikiem. Matka Boża obiecała „ Wszyscy, którzy go nosić będą, otrzymają wiele łask. Tych, którzy mi ufają, otoczę szczególną opieką”. Na medaliku Niepokalana przekazała także słowa najkrótszej modlitwy, z jaką mamy się do Niej zwracać:
O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.”
Apostolat Maryjny skupia ludzi świeckich inspirowanych dekretem Soboru Watykańskiego II „O apostolstwie świeckich.” Jest ruchem religijnym mającym charakter publiczny. Skupia osoby, które chcą przez apostolstwo oddać należytą cześć Niepokalanej. Uczymy się iść do Boga Ojca śladami Maryi i Jezusa. Jesteśmy po to, by służyć Matce Bożej.

Nauka w szkole Maryi – poznawanie Niepokalanej, stałe poświęcanie się Matce Bożej, miłość braterska oraz pokora – to cztery cechy, które oddają duchowość członków Apostolatu Maryjnego, decydując o jego specyfice.

Nasza mistrzyni

Apostoł Maryji powinien całkowicie utożsamiać się z Matką Bożą i naśladować ją w codziennym życiu i oddać Jej: swoją osobę: rozum, wolę uczucia, siły i zdolności; swoje dobra zewnętrzne, tzn. majątek, który obecnie posiadamy, jak i ten, który w przyszłości będziemy posiadać; swoje dobra wewnętrzne, tzn. nasze zasługi, cnoty, dobre uczynki zarówno dawne jak teraźniejsze i przyszłe. Tę ofiarę trzeba odnawiać co pewien czas, a codziennie przez akty strzeliste wznosić swe myśli do Boga.

Matko, weź to w Swoje ręce! Matko, pokieruj mną, Tobie to poświęcam.

Będąc Apostołem należy przejąć się prawdą o duchowym Macierzyństwie N.M.P. i wciąż przeżywać Jej bliskość. Trzeba mieć serce dziecka, zgodnie z Chrystusowym ostrzeżeniem: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 18, 3).
Chęć pogłębienia życia modlitewnego w grupie formacyjnej hamuje często lęk przed zobowiązaniami, jakie pociąga za sobą taka przynależność.
To bardzo ludzkie. Wszyscy mamy rodziny, pracę. Żeby pogodzić udział w takiej grupie z obowiązkami, trzeba być bardzo dobrze zorganizowanym. Ale czego nie robi się dla Miłości, dla Maryi… Wahającym się, zastanawiającym nad wstąpieniem do Apostolatu Maryjnego mówimy: „Maryi się nie odmawia”.
Człowiek zawiedzie, Maryja – nigdy. Warto stać się pomocnikiem Maryji, bo ma się pewność,  że Matka nie zostawi swojego dziecka.

Spotkania formacyjne odbywają się raz w miesiącu w ostatnie wtorki miesiąca po mszy świętej.

Cudowny Medalik Niepokalanej

Początki Cudownego Medalika związane są z objawieniami Matki Bożej, jakie miały miejsce w Paryżu w kaplicy przy ulicy du Bac, gdzie Niepokalana objawiła się siostrze Miłosierdzia, św. Katarzynie Labouré, powierzając jej misję wybicia medalika według podanego wzoru: Powiedz, aby wybito medalik według tego wzoru – mówi Najświętsza Dziewica. Osoby, które będą go z ufnością nosiły, zwłaszcza na szyi, otrzymają wiele łaski.

Pierwsze medaliki wybito 30 czerwca 1832 r. Medalik rozpowszechnił się bardzo szybko w cudowny sposób. Za jego pośrednictwem działy się niezliczone nawrócenia i uzdrowienia. Ludzie doznawali szczególnej opieki Matki Bożej. Wobec tych nadzwyczajnych faktów, arcybiskup Paryża, De Quelen, wydał oficjalne zarządzenie przeprowadzenia badań dotyczących pochodzenia Medalika oraz zjawisk, jakie miały miejsce za jego przyczyną. Wniosek przeprowadzonego dochodzenia był następujący:

Nadzwyczajna szybkość, z jaką ten medalik się rozpowszechnił, ogromna liczba wybitych i rozprowadzonych medalików, zadziwiające dobrodziejstwa i specjalne łaski, jakie wierni otrzymali dzięki pokładanej w nim ufności wydają się być znakami, poprzez które niebo chciało potwierdzić rzeczywistość objawień, prawdziwość zeznań Katarzyny Labouré oraz potrzebę rozpowszechnienia medalika.

W 1846 r., w następstwie głośnego nawrócenia Żyda Alfonsa Ratisbonne, papież Grzegorz XVI potwierdził wnioski zawarte w orzeczeniu arcybiskupa Paryża. Na awersie medalika, wokół postaci Matki Bożej, znajduje się napis: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. W ten sposób Maryja objawia, że jest poczęta bez grzechu, czyli Niepokalana. Z rąk Matki Bożej rozchodzą się promienie. Są one symbolem łask, które Maryja nam wyprasza u swego Syna. Maryja depcze głowę węża, czyli szatana, aby ukazać, że z jej pomocą możemy zwyciężyć wszelkie zło.

Na rewersie znajduje się litera M połączona poprzeczną belką z górującym nad nią krzyżem. Symbol ten wskazuje, że Syn Boży zbawia nas przez swoją mękę i śmierć na krzyżu w obecności swojej Matki stojącej pod krzyżem. Poniżej litery M są dwa serca: Jezusa, otoczone koroną cierniową i serce Maryi przebite mieczem. Symbolizują one miłość Jezusa i Jego Matki do nas wszystkich. Dwanaście gwiazd wskazuje na Kościół zbudowany na fundamencie Apostołów i przypomina, że jesteśmy wezwani do apostolstwa i życia w świetle Ewangelii.

Szczegóły o Apostolacie Maryjnym można znaleźć na stronie internetowej http://www.apostolat.pl/

Modlitwa świętej Katarzyny Laboure

Ilekroć idę do kaplicy, staję przed naszym dobrym Panem i mówię do Niego  – „Panie ja tutaj jestem,
Powiedz mi co Ty chciałbyś, abym ja zrobiła”.
Jeśli On daje mi jakieś zadanie, ja jestem zadowolona i dziękuję Jemu.
Jeśli On nic mi nie daje, ja również dziękuję Jemu.
Jako, że ja nie zasługuję, aby otrzymać więcej niż to co otrzymałam.
I potem ja mówię Bogu wszystko, co jest w moim sercu.
Ja mówię o moich cierpieniach i moich radościach, i potem ja słucham.
Jeśli ty słuchasz Bóg będzie mówił także do ciebie.
Ty musisz zarówno mówić do dobrego Boga jak i słuchać co On mówi.
Bóg zawsze mówi do ciebie, kiedy ty zwracasz się do Niego szczerze i prosto.

Amen